Articles & Interviews

AySay
Interview for bantmag

(In Turkish)
AySay’ın şarkıları farklılıklardan zenginliklerin nasıl doğabildiğini ve nasıl bir elmanın iki yarısı değil de iki elma olunabileceğini hatırlatıyor. Nordik, Kürt ve Türk kültürlerine dokunan AySay, benzerine daha önce rastlamadığımız bir müzik üretiyor; damıtılmış bir özgüven ve bilgece bir esneklikle müzikal tınıları ve farklı dilleri eritip birbirine karıştırıyor. 2021 çıkışlı Su Akar albümünün ardından geçtiğimiz bahar ayının son günlerinde “Nerelisin” adlı parçasını yayımlayan grubun üçte ikisiyle; esas kişisi Luna Erşahin ve davulcu/prodüktör/elektroniklerden-sorumlu-kimse rollerini üstlenen Aske Døssing Bendixen ile sohbete oturduk.
Röportajın tamamı için bantmag

Çağrı Sertel
Interview for bantmag

(In Turkish)
İstanbullu prodüktör, besteci ve piyanist Çağrı Sertel sokaklara hasret kaldığımız pandemi süresince evlerimizi yer yer dingin yer yer dinamik renklere boyayan farklı projelerle karşımıza çıktı. Sertel’in bugün elinde tuttuğu müzikal paletin zenginliği, henüz 12 yaşında almaya başladığı piyano derslerinden bu yana transparan bir yaklaşımla deneyimlediklerinin ve tabii yeteneğinin kümülatif bir sonucu. Üretimin ve yaratıcılığın tadını güzel sanatlar lisesi sıralarında almaya başladı. Yıllar içinde de iş birliği yaptığı isimlere Sertab Erener, Cengiz Baysal, Korhan Futacı, Erik Truffaz, Donovan gibilerini ekledi.
Röportajın tamamı için bantmag


Dyrghe
Interview for bantmag

(In Turkish)
Yazıyor, yazıyor! Nazım Hikmet’in uçsuz bucaksız zifiri karanlıkta boş bir ceviz gibi yuvarlanan dünyasını ses frekanslarıyla anlatan Gom Jabbar Pt.1 adlı kısaçaların, bu kısaçalara hayat veren Dyrghé’nin ve Dyrghé’nin dallanıp budaklandığı güçlü gövdeye sahip Dirge Seçil Kuran’ın hikâyeleri yazıyor.
Röportajın tamamı için bantmag